KWAS JABŁKOWY
Kwas jabłkowy występuje w jagodach ,jarzębinie, łodygach rabarbaru, jabłkach, pigwie oraz agreście. W stężeniach do 5% działa rozjaśniająco i nawilżająco. W wyższych stężeniach zmiękcza zrogowaciały naskórek, działa peelingująco. Hamuje nadmierne procesy rogowacenia naskórka i mieszków włosowych. Powstrzymuje proces tworzenia zaskórników
WSKAZANIA:
● trądzik
● skóra sucha
● przebarwienia
● foto starzenie
● cera ziemista, zszarzała
KWAS CYTRYNOWY
Kwas cytrynowy występuje w soku z cytryny w stężeniu 5-8%, grzybach ,mleku, winie ,burakach, igłach drzew iglastych. Jest ważnym produktem przemiany materii w organizmach zwierzęcych. Kwas cytrynowy stosowany jest do rozjaśniania skóry .Otrzymywany jest poprzez fermentację glukozy i maltozy.
Kwas pirogronowy pomimo , że nie jest hydroksykwasem zaliczany jest do kwasów AHA. Jest produktem fermentacji alkoholowej cukrów oraz pośrednim produktem przemian zachodzących w organizmach żywych. Kwas pirogronowy występuje w owocach takich jak: papaja i winogrona. Jego redukcja prowadzi do kwasu mlekowego. Używany w formie soli przeciwdziała zaburzeniom rogowacenia naskórka. W stężeniu powyżej 50 % silnie i bardzo szybko penetruje skórę. W stężeniach poniżej 50 % pozostawiony na skórze około minuty-dwóch umożliwia wykonanie peelingu powierzchniowego. Nakładany w kilku warstwach na 2-3 minuty może spowodować pojawienie się efektu zbielenia tzw.” Frost”. Siła kwasu pirogronowego może zależeć od natury chemicznej rozpuszczalnika oraz od ilości wody. Kwas posiada właściwości sebostatyczne , antymikrobowe i dermoplastyczne. Na poziomie naskórka zmniejsza przyleganie między korneocytami ,dochodzi do utraty łączności między komórkami kolczystymi a w konsekwencji do scienienia warstwy rogowej działając rozjaśniająco. Na poziomie mieszka włosowego działa silnie penetrująco ,komedolitycznie i bakteriostatycznie ( obniża miejscowo ph).Reguluje sebum zmniejszając tłustość skóry trądzikowej i łojotokowej. Na poziomie skóry właściwej stymuluje produkcję kolagenu. Peeling kwasem pirogronowym może być wykonywany co 15-21 dni. Po zabiegu powstaje delikatny rumień lecz nie wywołuje zmian pigmentacyjnych.
WSKAZANIA:
● blizny potrądzikowe
● zaczerwienienia skóry
● trądzik w fazie aktywnej
● trądzik różowaty
● lojotokowe zapalenie skóry
● keratoza trądzikowa
● hiperkeratoza
● keloidy
● hiperpigmentacje pozapalne
● fotoaging
● melazma
PRZECIWWSKAZANIA:
● alergia na substancje stosowane w peelingu
● zapalenie tkanki łącznej
● infekcje skórne ( opryszczka)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz