OLEJ MINERALNY I PARAFINA
Powstają w procesie destylacji ropy naftowej. Ze względu na niska cenę są bardzo często stosowane w kosmetykach. Obie te substancje nie posiadają żadnych właściwości pielęgnujących ,tworzą tylko dość szczelną warstwę okluzyjną ,która zapobiega odparowywaniu wody z naskórka. Powstały film hydrofobowy uniemożliwia absorbowanie wartościowych składników a także zaburza naturalne funkcjonowanie skóry jak np. wydzielanie potu i łoju. Wyrównują nierówności skóry sprawiając wrażenie jej gładkości i miękkości. Pełnią również funkcję rozpuszczalnika dla składników kosmetyków oraz zwiększają objętość pełniąc funkcję wypełniacza. W kosmetyce stosuje się je w formie płynnej,twardej i miękkiej. Forma płynna stosowana jest bezpośrednio w salonach kosmetycznych przy zabiegach oraz ciepłolecznictwie. W formie twardej i miękkiej stosowana jest do kremów,fluidów i pomadek. Najlepsze składniki kosmetyku rozpuszczone w parafinie pozostają na jej powierzchni nie przenikając w głąb skóry.
Po użyciu ich skóra może być bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Nie ulegają one rozkładowi biologicznemu a nasz organizm nie umie ich przetworzyć i wydalić ich cząsteczek. Skutkuje to magazynowaniem ich w nerkach ,wątrobie i węzłach chłonnych. Są również podejrzenia,że biorą udział w powstawaniu zmian nowotworowych.
są to tanie surowce, rozpuszczalniki i plastyfikatory ,szkodliwe izolatory
utrudniają regenerację skóry
powodują kumulacje toksycznych produktów przemiany materii co skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry
tworzą na skórze sprzyjające warunki do rozwoju bakterii beztlenowych,które prowadzą do rozwoju trądziku
powodują poddatność na powstanie zaskórników - działanie komedogenne
tworzą na skórze warstwę utrudniającą odpowiednie oddychanie skóry co również prowadzi do jej szybszego starzenia
zatykają pory
absorbują kurz i bakterie
hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze
hamuja swobodne wypływanie łoju na powierzchnię skóry
dają pozorne odczucie „natłuszczenia”
Szkodliwe wlaściwości :
W kosmetykach można je znalezć pod nazwami:
Paraffin Oil,Parrafinum Liquidum,Synthetic wax,Paraffin, Isoparaffin.
Pozostałe oleje mineralne i produkty ropopochodne:
Petrolatum/Vaseline – wazelina (mieszanina węglowodorów parafinowych),Mineral Oil ( mieszanina ciekłych węglowodorów), Ceresin -cerezyna (rafinowany wosk ziemny), Isobutane,Isopropan -gazy występujące w aerozolach powstałe podczas rafinowania oleju mineralnego,Cera Microcristallina – wosk parafinowy ,Ozokerite – ozokreyt(wosk ziemny), Isododecane,Isohexadecane
SILIKONY
Silikony są bezwonne,bezbarwne, i maja postać wosków lub olejów. Dodawane są do fluidów, baz pod makijaż, kremów nawilżających oraz do produktów do stylizacji i pielęgnacji włosów. Zapewniaja uczucie gładkości włosów oraz skóry ,wyrównują niedoskonałości. Tworzą ochronny film na skórze (bez zatykania porów).Jeśli używane są przez osoby z tendencją do zaskórników,wyprysków,zmian trądzikowych i o wrażliwej cerze ich użycie może nasilić objawy. Silikony tak jak parafina nie ulegają rozkładowi bilogicznemu i gromadzą się w tkankach organizmu. Część z nich jest trudno usuwalna ze skóry i włosów. Oblepiają one powierzchnię nieprzepuszczalną warstwą co powoduje ograniczenie wchłaniania substancji odżywczych w głąb skóry a nawet włosów. Najbardziej znanym i najstarszym z nich jest Dimethicone. Nie wszystkie jednak są równie szkodliwe i trudne w usunięciu. Jeśli już tak bardzo chcemy z nich korzystać wybierajmy kosmetyki z takimi silikonami ,które odparowują i są łatwe w zmyciu.
Na etykietach produktów można je rozpoznać po końcówkach :....-cone,...-siloxane,.....-conol czyli :
Dimethicone, Methicone, Trimethicone, Cyclomethicone, Amodimethicone,Trimethylsilyamodimethicone,Cyclopentasiloxane,Polydimethylsiloxane,Dimethiconol.
Silikony usuwane za pomoca delikatnych środków myjących to : Amodimethicone,Dimethicone,Dimethiconol,Boheonoxy dimethicone, Phenyl trimethicone
Silikony rozpuszczalne w wodzie;
Dimethicone copolyol,Hydrolized wheat protein
Silikony usuwane tylko przy użyciu silnych detergentów myjacych:
Cyclopentasiloxane,Simethicone,Trimethicone,Trimethylsilylamodimethic,Trimethylsiloxysilicate,
Silikony lotne czyli takie ,które odparowują z włosów ;
Cyclomethicone, Cyclopenthasilicone oraz inne z początkiem clo-.
PARABENY
Parabeny to estry kwasu para-hydroksybenzoesowego. Są bardzo popularnymi i skutecznymi konserwantami. Występują w prawie wszystkich kosmetykach w szczególności w mydłach ,płynach i kremach nawilżających. Zapobiegają rozwojowi grzybów oraz pleśni. Należą do najczęstszych alergenów a stosowanie ich może doprowadzić do uwrażliwienia skóry na działanie czynników zewnętrznych. Temat parabenów budzi spore kontrowersje wśród specjalistow. Zdania są podzielone co do kwestii bezpieczeństwa ich stosowania. Część naukowców jest zdania ,że wykazują działania kancerogenne i mają wpływ na układ hormonalny. Inni zaś ,że dopuszczalne normy ich zawartości w preparacie kosmetycznym są bezpieczne .Niektóre z badań mówią o niewątpliwej bezpieczności metylparabenu i etylparabenu natomiast sporo wątpliwości budzi propylparaben i butylparaben. Przypuszcza się ,że imitują one działanie naturalnego estrogenu i posiadają zdolności do pobudzania wzrostu komórek oraz aktywację genów kontrolowanych przez receptory estrogenne. Aby zaburzyć pracę gospodarki hormonalnej w naszym organizmie dawka parabenów musiałaby być sporo większa. Ale pamiętajmy jednak,że parabeny są stosowane nie tylko do produkcji kosmetyków ale również w leków i jako dodatki do żywności tak więc ich ilość dosrarczana nam każdego dnia może być o wiele wiele wieksza. W przeprowadzonym eksperymencie prze 8 tygodni podawano samcom szczurów butylparaben.W wyniku tych badań stwierdzono negatywne oddziaływanie parabenów na męski układ rozrodczy. Odnotowano spadek liczby plemników i stężenia testosteronu. Podawanie propylparabenu przed 4 tygodnie przyniosło przybliżone wyniki. Kolejne badania wykazały również niekorzystny wpływa na uklad rozrodczy kobiet a dokładniej zwiększenie masy macicy.
W kosmetykach znajdziemy je pod nazwami :
Methylparaben,Propylparaben,Butylparaben,Ethylparaben,Isopropylparaben,Isobutylparaben
Przypisuje się im szkodliwe właściwości takie jak :
zaburzają wydzielanie hormonów
mogą powodować nowotwory piersi
łatwo wchłaniają się do krwi i limfy z szyi,piersi,narządów płciowych i klatki piersiowej
wywołują egzemy,pokrzywkę i świąd
negatywnie wpływają na zarodek i płód
działają estrogennie
na mężczyzn mają feminizujący wpływ
nie powinno się ich stosować w ciąży i podczas laktacji
zródło:
Dr.H.Różański - „ Toksyczne skladniki kosmetyków”
Dr.H.Różański - „ Właściwości toksykologiczne wybranych składników kosmetyków”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz