sobota, 20 czerwca 2020

SZKODLIWE SKŁADNIKI KOSMETYKÓW CZ 4


SZTUCZNE SUBSTANCJE ZAPACHOWE



Substancje łatwo wchłaniane przez skórę ,kumulujące się w organizmie.Często są one silnie uczulające i kancerogenne mogą zaburzać pracę układu dokrewnego.Są powszechnie stosowane a pod ich niewinnie brzmiącymi nazwami ukryte są syntetyki złożone czasem nawet z 200 substancji chemicznych .Z reguły są one dość tanie stąd ich działanie drażniące i uczulające.Wszystkie naturalne związki zapachowe mają swoje chemiczne odpowiedniki.Są dość powszechnie stosowane przy produkcji perfum ponieważ pozwalają tworzyć niebanalne kompozycje zapachowe.Nie stosować w czasie ciąży i laktacji.



Nazwy w składach kosmetyków :



Parfume,Fragrane,Aroma



BARWNIKI SYNTETYCZNE



Substancje uwalniające aminy aromatyczne ,spośród których dużo ich jest toksyczna i działa drażniąco.Zawierają anilinę,która podejrzewana jest o działanie kancerogenne.Wystepują powszechnie w produktach kosmetycznych a w szczególności w preparatach do koloryzacji włosów.



FORMALDEHYD



To trujący gaz uwalniający się z formaliny.Pełni funkcję konserwantu i środka utwardzającego i bakteriobójczego.Możemy go znalezć w lakierach do paznokci,płynach do kąpieli,produktach do stylizacji i pielęgnacji włosów,samoopalczach i kosmetykach kolorowych.Jest silnym alergenem,może powodować wypryski,rumień i przyspieszać starzenie się skóry.Obie te substancje mogą powodować podrażnienia układu oddechowego i oczu.Podejrzewa się ,że działają rakotwórczo.Quaternium -15 jest najbardziej drażniącym.



Nazwy w składach kosmetyków :



Benzylhemiformal, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane=Bronidox,Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Quaternium -15,DMDM Hydantoin, Methenamine, Glutaral,Hexetidine,Iodopropynyl Butylcarbamate,2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol.



DISODIUM EDTA



W kosmetykach pełni funkcję konserwantu a jego stosowanie jest dozwolone tylko w ograniczonym stężeniu.Zapewnia odpowiednią konstystencję,poprawia lepkość kosmetyku.Jest stosowany w żelach pod prysznic ,kremach, szamponach ,błyszczykach,produktach pielęgnacyjnych do opalania i chusteczkach dla niemowląt.W dużym stężeniu podrażnia skórę,błony śluzowe w formie rozpylonej w powietrzu jest jeszcze bardziej grozny powodując nieżyt spojówek,duszności i kaszel.EDTA bywa dość często zanieczyszczony i może wykazywać działanie kancerogenne.Jeżeli stosujemy leki i suplementy zawierające miedz,cynk,żelazo,ołów,glin,bizmut nie należy wtedy stosować kosmetyków zawierających EDTA ponieważ wiąże metale ciężkie.Nie powinien być stosowany w czasie ciąży i laktacji.

W kosmetykach znajdziemy pod nazwami :



Ethylenediamine Tetraacetic Acid, Calcium Disodium EDTA, Diammonium EDTA,Dipotassium EDTA,Disodium EDTA,TEA-EDTA,Tetrasodium EDTA,Tripotassium EDTA and Trisodium EDTA.Trisodium HEDTA



FDC- n (FD&C)


Barwniki rakotwórcze ,podrażniają błony śluzowe i skórę.Nie stosować podczas ciąży i laktacji.


COCAMIDE DEA


Substancja pianotwórcza, konsystencjotwórcza, emulgator .Uznana jest za substancję kancerogenną i alergenną ,toksyczną dla skóry.Występuje głównie w żelach myjących i szamponach.


ALUMINIUM


Sole aluminium (sole glinu)– składniki aktywne antyperspirantów.Blokują wydzielanie potu. Mogą powodować podrażnienia i alergie.Nie powinno się stosować na uszkodzoną i podrażnioną skórę.


Nazwy w składach kosmetyków:


Aluminium Sulphate, Aluminium Chlorhydrate,Aluminium Phenosulphate,Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex,Aluminium Chloride.



TRICLOSAN


Antyseptyk,konserwant działający antybakteryjnie.Stosowany jest w środkach antybakteryjnych,pastach do zębów,mydłach i środkach do dezynfekcji.Wpływa negatywnie na układ nerwowy i tarczycę może doprowadzić do alergii skórnych,rozrodu komórek nowotworowych i do upośledzenia produkcji hormonów.Jest absorbowany przez organizm w dużych ilościach i może odkładać się w tkance tłuszczowej.Działa teratogennie.Nie wolno stosować w czasie ciąży i podczas laktacji.Używany do leczenia trądziku i dodawany do preparatów przeciwtrądzikowych .Jeśli jest stosowany krótko nie działa toksycznie.


W składzie znajdziemy pod nazwami :


Triclosan,Triklosan



PHENOXYETHANOL


Stabilizator,konserwant i substancja zapachowa.Może działać toksycznie i podrażniać okolice wokół oczu i ust,uszkadzać komórki wątroby.Jest absorbowany przez skórę szczególnie grozny dla niemowląt i kobiet w ciąży i w okresie laktacji.Wywołuje pokrzywkę i wypryski skórne. Może być stosowany w stężeniu do 1,0%.


W kosmetykach znajdziemy go pod nazwami : \


Pfenoxyethanol,2-phenoxyethanol, Euxyl K® 400PhE


METHYLISOTHIAZOLINONE, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE


Konserwanty ,które mogą być stosowane w ograniczonym stężeniu .Działają silnie alergizująco ,mutagennie ,kancerogennie ,podrażniają wrażliwą skórę .Przenikają do krwioobiegu i kumulują się w wątrobie.Negatywnie wpływają na DNA komórek uszkadzając je i niszcząc.Osłabiają bareirę ochronną skóry.Są jeszcze bardziej niebezpieczne w kosmetykach ,które pozostawiamy na skórze a nie spłukujemy czyli w kremach ,balsamach i olejkach. Według amerykańskich dermatologów jest składnikiem wywołującym najwięcej alergii u ludzi.


W kosmetykach znajdziemy go pod nazwami :


5-chloro-2-methyl-4-isothiazolin-3-on,2-methyl-4-isothiazoline-3-one

IODOPROPYNYL BUTYL CARBOMATE


Konserwant poddany wielu restrykcjom ze względu na swoją toksyczność.Nie powinien być stosowany w aerozolach ponieważ wdychany może uszkodzić płuca.Szybko podrażnia skórę i jest silnym alergenem.


W kosmetykach znajdziemy go pod nazwami :


Butyliodoproponyl Ester, Carbamid Acid, APBC








zródło:

Dr.H.Różański - „ Toksyczne skladniki kosmetyków”

Dr.H.Różański - „ Właściwości toksykologiczne wybranych składników kosmetyków”


Brak komentarzy: