PEG,PPG,PG
GLIKOLE
PEG- (glikol polietylenowy) – stosowany jako rozpuszczalnik,emulgator,substancja myjąca i środek zwiększający lepkość. Jest bezbarwna cieczą ,higroskopijną lub ciałem stałym .Jego działaniem ubocznym są stany zapalne obejmujące skórę pachwin i głowy. Wywołuje wysięki wokól gruczołów łojowych oraz apokrynowych,zatyka pory. Powoduje pokrzywkę ,świąd i głębokie pekanie naskórka.
PPG – (glikol polipropylenowy) – jest bezwonną i bezbarwną ,alkoholowa cieczą o wysokiej lepkości. Na powierzchni skóry tworzy film,który zapobiega uciekaniu wody z naskórka. Nadaje emulsyjną konsystencję kosmetykom. Jest dość często stosowany jako emulgator w płynach do płukania ust,dezodorantach w sztyfcie i pastach do zębów.
Aby
wyprodukować obie te substancje używany jest tlenek etylenu –
trujący gaz. Mogą być one również zanieczyszczone dioksanem
(eterem) lub zawierać nieprzereagowane cząsteczki trującego gazu.
Dioksan jak i tlenek etylenu uszkadzają genetyczną strukturę
komórek w związku z tym zostały uznane za substancje rakotwórcze.
Wpływają również na uwrażliwienie skóry na zanieczyszczenia i
drażniące substancje zawarte w kosmetykach. Podrażniają i
wysuszają wrażliwą skórę powodując świąd,pieczenie i stany
zapalne. W razie spożycia są silnie toksyczne -uszkadzają
wątrobę,nerki,szpik kostny i komórki krwi. Przenikają przez skórę
i dostają się do krwi. Wdychane podczas używania aerozoli mogą
powodować kaszel,nieżyt a nawet uszkodzić układ oddechowy.
PG- (glikol propylenowy) – stosowany jako rozpuszczalnik. Jest hydrofilową substancją nawilżającą skórę, promotor przenikania ,ułatwia transport składników aktywnych w głąb naskórka jak również transport szkodliwych substancji takich jak ; zanieczyszczeń tlenku propylenu. Podrażnia gruczoły apokrynowe i łojowe wywołując stan zapalny i wysięk wokół gruczołów,wysusza naskórek. Wywołuje podrażnienia skóry właściwej i naskórka,świąd i kontaktowe (alergiczne) zapalenie skóry,uszkadza powłoki włosów. Łój i złuszczone keratynocyty z glikolem tworzą substancje zatykającą ujście gruczołów. W pachwinach i dookoła narządów płciowych wywołują wypryski drobnopęherzykowe,które przechodzą w strupki i rozpadliny. Nie powinno się stosować w czasie laktacji i ciąży. W przypadku dostania się do oczu powodują zapalenie gałki ocznej i spojówek co objawia się łzawieniem ,opuchnięciem powiek i zapaleniem gałki ocznej. Uszkadza strukturę lipidowo- proteinową błon komórkowych. Działa rakotwórczo. W razie spożycia działa silnie toksycznie – uszkadza wątrobę,układ nerwowy i nerki. Przenika do krwi i limfy. Uszkadza tkankę łączną ,nabłonki i tkankę mięśniową. Wdychanie przy stosowaniu aerozoli uszkadza nabłonki układu oddechowego ,powoduje również kaszel i nieżyt. Ma zdolność do akumulacji w organizmie. Sprzyja zapaleniu mieszków włosowych a przy juz istniejącym zapaleniu nie jest wskazany do stosowania.
W kosmetykach znajdziemy je pod nazwami :
PEG -40 Sorbitan Disostearate, PPG-15 Stearate, Laureth – 8 -Phosphate , 92-Propenyloxy) propanol, 1,2-Propanediol,allyl ether,Dowanol PA-T,Propanol,Propanol(aalyloxy)-,Propylene glycol allyl ether,Propylene glycol monoallyl ether,Propylene Glycol,Xylene Glycol i wszystkie z początkami PPG,PEG i koncówkami „..eth” np. Laureth-4
zródło:
Dr.H.Różański - „ Toksyczne skladniki kosmetyków”
Dr.H.Różański - „ Właściwości toksykologiczne wybranych składników kosmetyków”